KURUMSAL

TARİHÇEMİZ

Vehbi Koç Vakfı tarafından yoğun bakım hemşirelerinin eğitim programlarını incelemek amacıyla bir arkadaşıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilen Amerikan Hastanesi yoğun bakım hemşirelerinden Ayşe Pişkin Özinci,  bu süreçte Amerikan Yoğun Bakım Hemşireleri Derneğinin ( AACCN) çalışmalarına tanık olmuştur.  Bu çalışmalardan etkilenen Ayşe Pişkin Özinci Türkiye’ye döndükten sonra yedi arkadaşı ile birlikte yoğun bakım hemşireler derneğinin kuruluş çalışmalarına başlamıştır.
Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği 14 Şubat 1992 yılında İstanbul’da Amerikan Hastanesi çatısı altında, Ayşe Pişkin Özinci’nin liderliğinde Emine Türkmen, Özlem Yazıcı, Berrin Bulut, Birgül Savaş, Hanife Demir, Ferah İnceoğlu tarafından yoğun bakım hemşirelerinin mesleki gelişimine katkıda bulunmak ve desteklemek amacıyla kurulmuştur.
Dernek 2008 yılında Türk ismini almıştır. Türk Yoğun Bakım Hemşireler Derneği kurulduğu tarihten bugüne kadar birçok faaliyette bulunmuş, yoğun bakım hemşireliğinin gelişimine katkı sağlayan çeşitli kongreler ve eğitimler programları düzenlemiştir.
Aktif olarak faaliyetlerde bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Dernek ayrıca Avrupa Kritik Bakım Hemşireleri Dernekleri Federasyonunun kurucu üyesidir.

DERNEĞİMİZ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ